Ürünler Menu

Enpa İletişim

Piyade Sok. No:22 / 11

Çankaya - ANKARA

Tel: 0312 440 90 90

Faks : 0312 440 90 91

Mail:  bilgi@enpa.com.tr

Mail:  enpatest@gmail.com

Mail:  enpatest@yahoo.com.tr

SPG 5-1000 : Taşınabilir Test ve Arıza Tespit Cihazı (5kV'a kadar)

Bir SPG 5-1000 alçak gerilim dağıtım şebekelerinde arıza test, arıza klima ön ve pin-nokta yeri için taşınabilir çok fonksiyonel bir sistemdir.

Ustaca bir yeni patentli ön-location yöntemi "ICEplus" kullanma operatörü bulmak çok zor olduğunu şimdiye kadar kalana sistemleri, hatalar ön yeri için aracı kullanmak için kolay sahiptir.

Bu test, prensip hata noktası mesafe belirlemek için bir atlama sırasında darbesinyallerinin düşük frekans kullanır.

TDR ve ARM yöntemleri kullanırken karşılaşılan tee yansıma ve zayıflama zamankisorunlar bu yeni ICEplus yöntemde kayıtlarınız değildir. Bir ön-konumu bölümündetee eklemlerin sayısına bakılmaksızın mümkündür.

Boyut ve ağırlık olarak kompakt bir elektronik HV kaynağı, ayrık seçilenkapasitörler ve yeni geliştirilen HV anahtarlama sistemi ile mümkün olmuştur.

Birim entegre döner komut düğmesi ve test modu ve parametreler için bir grafikekrana sahip bir PLC üzerinden kontrol edilir.

Yazılım kolay kullanım desteklenen, güvenlik ve optimum sonuçlar ödün vermeden,yarı uzman personel tarafından sucessful işlemi kolaylaştırır.

 

Teknik özellikler:

¼ VGA ekran ve döner komut düğmesi ile PLC.
Operasyonel rahatlık ve güvenlik yüksek seviyede garanti, kullanımı kolay yazılım
T-bağlantılar bağımsız ön konuma doğru ICEplus için (isteğe bağlı) Ön konumu.
Akustik pin nokta yeri için yüksek dalgalanma çıktı.
Elektronik HV kaynak ve YG anahtarı kullanarak Kompakt ve sağlam.
Testi Modları
ICEplus gerilim-Ön konumu üzerinde flaş Otomatik tanıma Test
Arıza klima / Burndown
Milimetrik konumu Akustik.
Kılıf arıza yeri (Adım voltaj)


Opsiyonel Aksesuarlar

ICEplus Öncesi konumu yöntemi
Uzaktan acil-off NAG-1

Akustik fay sistemi Digiphone bulma
Toprak hata bulma alıcı 80-2 ESG

 

The Surgeflex 32 is a mobile system for testing and fault locating on low and medium voltage cables. The test and surge voltage of up to 32 kV makes the SPG 32 suitable for all low voltage and medium voltage cable networks. The KLV® (Short time Arc Reflection Method) is used for prelocation of high resistance faults up to 32 kV. The burning of faults is possible in all voltage levels by short-term burning.

The Teleflex T30-E offers integrated user guidance and single button rotary encoder operation shows automatically the far end of cable and fault distance in the ARM®-Mode. The "Step-by-Step Easy Mode" guides even inexperienced users through the fault locating process to an successful location. The alternative "Expert-Mode" provides free access to all parameters for comprehensive fault locating even under difficult conditions.

1750 Joules (optional 3500 J) of surge energy provide the necessary high power for fast and accurate pinpointing cable faults by the acoustic method. The portable Surgeflex 32 is mounted on a trolley with large wheels which makes the unit suitable for easy field operation. The system can also be fixed installed into a vehicle

 

 

The Surgeflex 15 and 25 cable fault location systems with their 1150 J surge energy provide a standard solution for portable systems.

The basic system comes already fully equipped with integrated battery, inverter/charger and is mounted on an easy to move trolley. For a fixed vehicle mounting, the systems are also available without trolley and internal battery system.

For high flexibility, the systems are equipped with a separately mounted reflectometer, the T 30-E. With the ARM Arc Reflection Method, a powerful tool for the fault location, especially for high resistive faults is available.

Key benefits:

  • Easiest operation
  • ARM and ICE integrated
  • Very compact and rugged design
  • Battery operation up to 4 hours
  • Weather proof stainless steel housing